Як батьки можуть допомогти дитині підготуватися до ЗНО

Щоб іспит був вдалим, важливо не хвилюватися, тому на всіх етапах підтримка батьків украй потрібна. Як знизити рівень стресу і допомогти сформувати спокійне ставлення до процедури тестування? Експерти центру подбали і про це ‒ підготували поради для батьків.

З 1 лютого стартуватиме реєстрація для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні 2022 року. Та випускники розпочали активну підготовку до важливих випробувань у їхньому житті – випускних і вступних іспитів – ще у вересні, а то й раніше.

Дівчата та хлопці, визначаючись із планами на майбутнє і готуючись до ЗНО, сподіваються на підтримку батьків. Причиною хвилювання можуть бути сумніви в знаннях та здібностях, стрес через незнайому ситуацію або відповідальність перед батьками і школою / ліцеєм / коледжем / технікумом. Тому дуже важливо усвідомити, що іспит – це не випробування, а можливість виявити себе і набути досвіду.

Український центр оцінювання якості освіти пропонує батькам рекомендації, що допоможуть їхнім дітям упевненіше почуватися під час ДПА та ЗНО.

Допоможіть своєму синові / своїй доньці визначитися з переліком предметів ДПА і ЗНО

Для початку з’ясуймо відповіді на такі запитання: чи є ДПА тим самим, що й ЗНО? які предмети треба проходити на ДПА, а які – на ЗНО?

Державна підсумкова атестація (ДПА) – це оцінювання результатів навчання учнів за ключовими предметами у школі. Вона фіксує якість середньої освіти у 4-му, 9-му і 11-му класах. ДПА впливає на середній бал свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти (атестата), який враховують при розрахунку конкурсного бала під час вступу.

Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) – інструмент забезпечення рівного доступу до вищої освіти. З 2008 року результати ЗНО (за шкалою 100‒200 балів) використовують для визначення конкурсного бала під час відбору осіб, які вступають на навчання до закладів вищої освіти для отримання ступеня молодшого бакалавра, бакалавра на основі повної загальної освіти.

Перелік предметів ДПА щороку визначає Міністерство освіти і науки України. Так, цьогоріч випускники закладів загальної середньої освіти проходитимуть ДПА з чотирьох навчальних предметів:

 1. українська мова;
 2. математика;
 3. історія України або іноземна мова;
 4. Четвертий предмет – один із запропонованого переліку (історія України, іноземна мова (англійська, іспанська, німецька або французька), біологія, географія, фізика, хімія).
Українська мова чи українська мова і література: який тест вибрати?

Визначитися з вибором допоможуть Умови прийому на навчання до закладів вищої освіти України у 2022 році, що містять перелік спеціальностей, для вступу на які потрібно буде виконати той чи той варіант сертифікаційної роботи (тесту).

За виконання завдань сертифікаційної роботи з української мови випускник отримає два результати:

 • результат ДПА (оцінку за шкалою 1‒12 балів),
 • результат ЗНО з української мови (за шкалою 100‒200 балів).

За виконання завдань сертифікаційної роботи з української мови і літератури випускник отримає три результати:

 • результат ДПА (оцінку за шкалою 1‒12 балів),
 • результат ЗНО з української мови (за шкалою 100‒200 балів),
 • результат ЗНО з української мови і літератури (за шкалою 100‒200 балів).
Яким буде тест із математики у 2022 році?

Тести з математики будуть двох типів: математика і математика (рівень стандарту). Вибирати потрібно залежно від рівня, на якому випускник/випускниця вивчали цей предмет і чи потрібен його результат для вступу до закладу вищої освіти.

Так, випускники, які не планують вступати до закладу вищої освіти за результатами тесту з математики та не вивчали цього предмета на профільному рівні, можуть пройти тестування з нього, вибравши ЗНО з математики (рівень стандарту). У такому разі вони отримають лише оцінку за ДПА за 12-бальною шкалою.

Якщо ж випускники вивчали математику на профільному рівні, мають вибрати сертифікаційну роботу з математики. Такий самий варіант сертифікаційної роботи мають вибрати і випускники, які вивчали математику на стандартному рівні, але бажають отримати за цей предмет оцінку за шкалою 100‒200 балів для вступу до закладу вищої освіти.

Зверніться до віртуальних ресурсів

Досвід дистанційної освіти має свої плюси. Нині багато випускників налаштовані на підготовку онлайн, тому варто проаналізувати, що може стати в пригоді: короткі курси, чи навчальні відео, чи онлайн тестування, чи цілі освітні онлайн платформи.

Не варто залишати поза увагою відеоматеріали, розміщені на YouTube-каналі Українського центру, із яких ви дізнаєтеся, як відбувається ЗНО, отримаєте поради експертів щодо особливостей виконання завдань демонстраційних варіантів сертифікаційних робіт з української мови/української мови і літератури, математики тощо.
ПРОСТО ПРО ЗНО-2020
ПРОСТО ПРО ЗНО-2020: ІНОЗЕМНІ МОВИ
ЗНО-2021: українська мова/українська мова і література (актуальні питання)
ЗНО-2021: українська мова і література (завдання з мови)
ЗНО-2021: українська мова, українська мова і література (читання, власне висловлення)
ЗНО-2021: українська мова, українська мова і література (українська література)
ЗНО-2021: математика. Загальна інформація
ЗНО-2021: математика (завдання закритої форми, завдання з короткою відповіддю)
ЗНО-2021: математика (завдання відкритої форми, завдання з розгорнутою відповіддю)

Мотивуйте дитину показати свій найвищий результат на ЗНО

Аби в день тестування дитина почувалася впевнено і спокійно, налаштуйте її на успіх.
Створіть комфортні умови: подбайте заздалегідь про зручний одяг (жодного дрескоду немає, проте він не має відволікати інших учасників), напередодні іспиту разом сплануйте оптимальний маршрут до пункту тестування, розрахуйте час на дорогу, перевірте, чи підготувала дитина ручки з чорнилом чорного кольору, у день тестування – чи всі необхідні документи взяла (паспорт, сертифікат, запрошення-перепустку).

Порадьте дитині під час іспиту:

 • пробігти очима весь тест, щоб побачити, якого типу завдання в ньому містяться, ‒ це допоможе налаштуватися на роботу;
 • уважно читати завдання до кінця, аби зрозуміти його зміст (характерна помилка під час тестування — не дочитавши до кінця, за першими словами припустити відповідь і поквапитися її вписати);
 • якщо не знає відповіді на запитання чи не впевнений/не впевнена, пропустити його і повернутися до нього, коли виконає інші завдання.

Джерело: Український центр оцінювання якості освіти

17.01.2022